انواع عمده فروشی

عمده فروشی ها نه تنها یک منبع عالی برای تهیه انواع مختلف کالا هستند، بلکه یک راه عالی برای رشد و تکامل کسب و کار شما می باشند. در انواع عمده فروشی، اکثر تامین کنندگان کالاهای عمده معمولا از محصولات مرسوم و پرکاربرد استفاده می کنند تا مطمئن شوند که می توانند به روزترین کالاها را در اختیار خرده فروشان قرار می دهند.

 

آیا می دانید عمده فروشی چیست ؟ آیا با انواع عمده فروشی آشنایی دارید؟ آیا می دانید که چرا عمده فروشی دارای اهمیت است؟ عمده فروشی، خرده فروشی، تولید کننده، توزیع کننده، مصرف کننده و… کلماتی هستند که در زندگی و کسب و کار با آنها روبرو می شویم و کم و بیش با آنها آشنایی داریم.

انواع عمده فروشی

فرقی نمی کند که شما یک فروشنده حرفه ای هستید یا یک مصرف کننده معمولی، در هر صورت زندگی و کسب و کار همه ما به تخصص و مفهومی به نام عمده فروشی گره خورده است.

امروزه شرکت های عمده فروشی بسیاری شروع به فعالیت کرده اند. هدف اصلی این شرکت ها تهیه اجناس و محصولات مختلف به تعداد زیاد از تولید کنندگان و ارائه آنها با قیمتی ارزان تر به خرده فروشی ها یا مصرف کنندگان می باشد. به عبارتی می توان که عمده فروشی ها به عنوان واسطه ای میان تولید کننده و مصرف کننده یا خرده فروشی ها به حساب می آیند.

با ما همراه باشید تا علاوه بر معرفی انواع عمده فروشی، با نحوه صحیح انتخاب یک عمده فروشی خوب نیز آشنا شوید. در ادامه همچنین به معرفی بهترین شرکت عمده فروشی می پردازیم.

همه چیز درباره عمده فروشی

عمده فروشی ها نه تنها یک منبع عالی برای تهیه انواع مختلف کالا هستند، بلکه یک راه عالی برای رشد و تکامل کسب و کار شما می باشند.

در هنگام شروع یک کسب و کار و یا یک خرده فروشی، اولین و مهم ترین مسئله ای که باید در نظر بگیرید این است که محصولاتی که قصد فروش آنها را دارید را باید از کجا تهیه کنید. اکثر خرده فروشی ها کالای خود را به طور مستقیم تولید نمی کنند. در عوض آنها برای تهیه و دریافت محصولات مورد نظر خود به سراغ عمده فروشی ها می روند.

قبل از آنکه به بررسی انواع عمده فروشی بپردازیم، بهتر است بیشتر با این نوع فعالیت تجاری آشنا شویم. گفته شد که خرید از عمده فروشی ها باعث پیشرفت یک کسب و کار می شود. اما چگونه ؟! شما می توانید پس از خرید انواع کالا و محصولات از عمده فروشی، آنها را با قیمت بالاتری در فروشگاه خود بفروشید. همین امر نیز سبب می شود تا شما به سود زیادی دست یابید.

اغلب عمده فروشان انعطاف پذیری لازم برای حمایت و پشتیبانی شما در راه توسعه کسب و کار خود را دارند. این امر می تواند آنها را به شریک واقعی موفقیت طولانی مدت شما تبدیل کند. معمولا شرکت ها و افرادی که به عمده فروشی مشغول هستند، کالا را از تولید کننده خریداری می کنند و سپس آن را به خرده فروشی ها می فروشند تا در نهایت کالا بدست مصرف کننده برسد.

در انواع عمده فروشی، تامین کنندگان بیشتر به دنبال تهیه محصولات پرکاربرد و پر استفاده می باشند. از جمله محصولاتی که در عمده فروشی ها به فروش می رسند، می توان به مواردی مانند انواع پلاستیک و نایلون، مدل های مختلف ظروف یکبار مصرف، انواع مواد شوینده و پاک کننده ها، انواع محصولات سلولزی و… اشاره کرد.

آشنایی با نحوه عملکرد عمده فروشی

به جای یک فرآیند فروش دو طرفه، که محصولات از فروشنده به خریدار منتقل می شوند، عمده فروشی شخص ثالثی ( همان عمده فروش ) را وارد می کند که هم به عنوان مشتری و هم به عنوان فروشنده عمل می کند. عمده فروش در ابتدای کار یک تولید کننده یا عرضه کننده پیدا می کند، محصولات را به صورت عمده خریداری می کند.

پس از آن، کالای خریداری شده را با قیمتی پایین تر و عمده به خرده فروشان می فروشد. انواع عمده فروشی وجود دارد که هر کدام دارای عملکرد خاصی هستند.

شلنگ قلیان یکبارمصرف

قبل از هر چیز، برخی از عملکردهای بازاریابی که عمده فروشان به خریداران و مشتریان خود ارائه می دهند، به شرح زیر است :

  • کالایی مقرون به صرفه را به خریداران و مصرف کنندگان عرضه می کنند.
  • دسترسی وسیع تر و تنوع بالایی را برای به دست آوردن کالا فراهم می سازند.
  • در فرآیند خرید و فروش، کیفیت کالاها را تضمین کرده و حفظ می کنند.
  • تامین امکانات انبار، ذخیره سازی و ارائه تسهیلات اعتباری برای مشتریان و خرده فروشی ها
  • با خرید کالا در مقادیر زیاد و توزیع آنها در مقادیر کم، هزینه حمل و نقل را برای خریدار به حداقل می رساند.
  • محصولات را به مقدار مناسب برای فروش مجدد توسط خریداران ( خرده فروشی ها ) تهیه می کنند.

معرفی انواع عمده فروشی

عمده فروشی به دلیل تاثیری که بر اقتصاد دارد، عملکرد آن در کانال توزیع و ارتباط با تامین کنندگان و مشتریان، جنبه قابل توجهی از تجارت می باشد. هزینه ها و سود عمده فروشان معمولا به گردش موجودی آنها، ارزش پول فروشندگان (خرده فروشی ها)، هزینه اجاره، هزینه حمل و نقل، هزینه تبلیغات، محصولات، کارایی و عملکرد و … بستگی دارد.

بسته به نوع صنعت و نوع بازار، دسته های مختلفی از عمده فروشان را می توان یافت. عمده فروشان در صنایع بسیاری مانند پوشاک بدون مارک، محصولات کشاورزی، محصولات سلولزی و بهداشتی، محصولات پلاستیکی، مواد شوینده و … حضور دارند.

انواع عمده فروشی
 

در واقع یک عمده فروش می تواند در یک یا چند زمینه تخصص داشته باشد. عمده فروشی دارای انواع مختلفی است که معرفی آنها ضروری می باشد. انواع عمده فروشی عبارتند از

عمده فروشان بازرگانی

رایج ترین نوع عمده فروشی می باشد. عمده فروشان بزرگان یا عمده فروشی تجاری، محصولات را در حجم زیاد از تولید کننده خریداری می کنند و سپس آنها را با قیمتی پایین تر به خرده فروشی ها یا مصرف کنندگان می فروشد. این نوع عمده فروشی محصولات خود را تولید نمی کند ولی اطلاعات عمیق و کاملی از آنها دارد. در این نوع عمده فروشی ارتباط مستقیم با مشتریان خرده فروشی و مصرف کنندگان نهایی وجود ندارد.

این نوع عمده فروشی برای صاحبان مشاغل کوچک که با کمترین هزینه کار می کنند و یا می خواهند سریع به سود برسند، مناسب نیست.

نمایندگان / کارگزاران

یکی دیگر از مهم ترین انواع عمده فروشی به حساب می آید. کارگزاران معمولا صاحب محصولاتی که می فروشند، نیستند. تنها یک راه وجود دارد که می توان عمده فروشی را بدون ریسک مالی نگه داشتن کالا و  پرداخت هزینه های آن انجام داد و آن هم عمل کردن به عنوان یک نماینده یا کارگزار می باشد.

در این نوع عمده فروشی، شما همچنان به عنوان یک واسطه میان تولید کننده و فروشنده خرده فروشی عمل می کنید، اما لزوما محصولات را اداره نمی کنید و به طور مستقیم بر آنها نظارت ندارید.

تولید کنندگان

نوع دیگری از فعالیت های عمده فروشی وجود دارد که شما را به طور کامل از فرآیند فروش خارج می کند. در این نوع عمده فروشی، تولید کنندگان می توانند مقادیر زیادی از محصولات خود را با تخفیف و قیمت مناسب به صاحبان مشاغل کوچک که به سفارش عمده و دریافت قیمت عمده علاقه مند هستند، ارائه می دهند.

عمده فروشی خط محدود

یکی دیگر از انواع عمده فروشی است. بسیاری از عمده فروشان برای سود و کارایی بیشتر، انواع مختلف محصولات را به مشتریان خود ارائه می دهند. عمده فروشی خط محدود معمولا فقط در فروش یک نوع محصول تخصص دارند.

نکات مهم در هنگام انتخاب عمده فروشی

عمده فروشان زیادی در سراسر کشور وجود دارد. اما چگونه می توان از میان این عمده فروشی ها، بهترین آنها را  انتخاب کرد ؟ برای اینکه بتوانید از میان انواع عمده فروشی بهترین آنها را انتخاب کنید، باید به سوالات و نکات ضروری زیر توجه نمایید :

آیا می توان به عمده فروشی اعتماد کرد؟

اعتماد مهم ترین اصل در انتخاب یک عمده فروشی می باشد. با عمده فروشی هایی همکاری داشته باشید که بتوانید به آنها اعتماد کنید. عمده فروشی که محصولات خریداری شده را دیر تحویل می دهد و یا کالای آسیب دیده و بی کیفیت به شما عرضه می کند، به هیچ عنوان برای همکاری مناسب نیست.

آیا می توان به عمده فروشی اعتماد کرد؟

اعتماد مهم ترین اصل در انتخاب یک عمده فروشی می باشد. با عمده فروشی هایی همکاری داشته باشید که بتوانید به آنها اعتماد کنید. عمده فروشی که محصولات خریداری شده را دیر تحویل می دهد و یا کالای آسیب دیده و بی کیفیت به شما عرضه می کند، به هیچ عنوان برای همکاری مناسب نیست.

چه مقدار سود از خرید عمده می توانید به دست آورید؟

شما کالایی را که از انواع عمده فروشی خریداری کرده اید، می فروشید تا به سود برسید. هنگام انتخاب تامین کننده، مطمئن شوید قیمتی دریافت می کنید که به شما این امکان را می دهد که به سود مورد نظر خود دست یابید.

تمامی این نکات برای این است که بتوانید بهترین عمده فروشی را برای همکاری انتخاب کنید. یک شرکت عمده فروشی باید بتواند به مشتریان خود بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت ها را ارائه دهد.

باباسلمان به عنوان برترین عمده فروشی شناخته شده با فروش عمده محصولاتی مانند پودر ماشین لباسشویی، پودر لباسشویی دستی، مایع لباسشویی، مایع ظرفشویی، مایع دستشویی، جرمگیر ( جوهرنمک )، وایتکس، سفید کننده، دستمال دلسی، دستمال کاغذی اقتصادی، محصولات یکبار مصرف، پوشک فله و… بهترین انتخاب برای شما می باشد.